W pierwszym czytaniu prorok opisuje w poemacie przyszłą chwałę odrodzonej Jerozolimy, posługując się bogatą symboliką światła, drogocennych klejnotów czy urodzajnej ziemi. To zapowiedź odnowienia miłości między Bogiem a swoim ludem. Bardzo bym chciał, aby ten obraz był tez proroctwem dla naszej parafii. Abyśmy mogli w naszej parafii, w naszych wspólnotach, w naszych rodzinach i domach, w naszym życiu przeżyć nowe zaślubiny z Bogiem, odnaleźć się na weselu wraz z Maryją, Jezusem i Jego uczniami, wraz z siostrami i braćmi tej wspólnoty parafialnej. Z pewnością wiele nam brakuje do tej radości, ale przecież jest z nami Matka, Wspomożycielka księdza Bosko, która swoim troskliwym okiem dostrzega nasze niepokoje i trudności. Trzeba jej jednak zaufać i posłuchać, to znaczy uczynić wszystko, co Jezus nam mówi. Przyjść do Niego z tym, co mamy, aby On to przemienił w coś wybornego; aby zamienił smutek w radość, słabość w moc, obojętność w gorliwość, niechęć w pragnienie.

Co mogliśmy przynieść Jezusowi na zakończenie roku 2024? Po pierwsze to, że liczebnie zmniejszyła się parafia według Urzędu Skarbowego. Widać to po wyprowadzających się mieszkańcach z niektórych miejsc i pustych mieszkaniach. Z drugiej strony powstają nowe budynki mieszkalne, ale jak na razie ma to znikomy wpływ na parafię. Wielu z tych mieszkańców ma charakter tymczasowy, sporo jest obcokrajowców. Po drugie, że frekwencja na Mszach świętych utrzymuje się zasadniczo na podobnym poziomie jak wcześniej, czyli ok. 8%. Po trzecie, że zmniejszyły się udzielane sakramenty i sakramentalia: ochrzciliśmy 27 dzieci; do pierwszej Komunii św. przystąpiło 38 dzieci z parafii i szkoły salezjańskiej; wybierzmowaliśmy 37 młodych z parafii i szkół salezjańskich; pobłogosławiliśmy 4 pary; odwiedzaliśmy regularnie 7 chorych; pochowaliśmy 37 zmarłych.

Przychodzimy więc z niemal pustymi stągwiami, ale z nadzieją, jak to wypada w roku jubileuszowym, w którym jest nam przypomniane, że jesteśmy pielgrzymami nadziei. W tym naszym pielgrzymowaniu zeszłorocznym mogliśmy odkrywać obecność Jezusa w różnych wydarzeniach. Przede wszystkim w liturgii i nabożeństwach. Szczególnie chcę podkreślić nowennę do Maryi Wspomożycielki, naszej Patronki, i zachęcić do składanie swoich próśb oraz do uczestnictwa w niej. W minionym roku były rekolekcje, które w marcu głosił nam ks. Wojciech Kułak dla dorosłych, a siostry salezjanki dla dzieci, zaś w grudniu ks. Jarosław Stasiński. Szczególnym momentem były 33-dniowe rekolekcje zakończone aktem oddania się Matce Bożej. 

Było też spotkanie ze Słowem Bożym, w kluczu lectio divina, z udziałem kard. Grzegorza Rysia. Uroczystości odpustowej ku czci Matki Bożej Wspomożenia Wiernych przewodniczył ks. Arkadiusz Piotrowski – dyrektor wspólnoty salezjańskiej i proboszcz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Jana Bosko w Łodzi. W maju nasz młody współbrat kl. Chrispin złożył śluby zakonne. Dwoje kandydatów do Salezjanów Współpracowników złożyło swoje przyrzeczenia. Mieliśmy też okazję posłuchać chórów ich koncertem kolęd w styczniu, tego roku, a także z koncertem pasyjnym Stabat Mater Dolorosa w marcu oraz koncertem muzyki rozrywkowej w grudniu. W Wielki Poście przeżywaliśmy znów międzyparafialną Drogę Krzyżową oraz Misterium Męki Pańskiej, przygotowane przez Salezjańskie Szkoły Rzemiosł. W maju był Salezjański Festyn Rodzinny, a w grudniu wigilijne spotkanie dla osób samotnych i ubogich. Niektóre z tych wydarzeń stały się już pewną tradycją w naszej parafii.

Wracając do Ewangelii, trzeba zauważyć, że z Maryją i Jezusem w Kanie współpracowali weselni słudzy. Trudno się byłoby wieść życie parafialne bez współpracy różnych osób. Dlatego chcę podziękować każdemu, kto dokłada choćby najdrobniejsze dobro do całości. Dziękuję zatem osobom zaangażowanym w funkcjonowanie naszej parafii:

  • pani Ewie Pakulskiej, która prowadzi sklepik parafialny oraz dba o prezbiterium i wystrój kościoła
  • pani Bożennie Trojanowskiej, która troszczy się o księgi parafialne i kronikę parafii
  • panu Aleksandrowi Bławatowi, który pełni funkcję kościelnego
  • panu Radosławowi Kowalczykowi, który pełni funkcję organisty
  • pani Iwonie Pogodzie-Majce, katechetce ze szkoły nr 170, która troszczy się o przygotowanie dzieci do pierwszej Komunii św.
  • panu prof. Piotrowi Błaszczykowi, wychowawcy 5 klasy Technikum Salezjańskiego, za troskę o naszą szopkę
  • na ręce poprzedniego koordynatora pana Mateusza Waligórskiego i obecnego koordynatora pana Krystiana Stepucha wszystkim salezjanom współpracownikom, którzy angażują się w różne wydarzenia
  • wszystkim członkom grup w parafii za zaangażowanie i modlitwę, na ręce odpowiedzialnych za te grupy: pani Janinie Tomaszewskiej z Wieczernika Modlitwy za Kapłanów, pani Zofii Bławat ze Straży Honorowej NSPJ, pani Lucynie Karos z Żywego Różańca, pani Janinie Rygier z Sodalicji Mariańską, śp. pani Irenie Petrusiewicz z Koła Radia Maryja
  • dziękuję wszystkim, którzy w różnych momentach pomagają w naszej parafii: paniom Monice Różyckiej, Monice Ruteckiej; panom: Tomaszowi Kusykowi, Leszkowi Alfsowi, Eugeniuszowi Wolańskiemu, Zbigniewowi Łubikowi, Piotrowi Kiełce, Wiesławowi Krakowiakowi, Józefowi Pietrzakowi, Mateuszowi Piechocie, Krzysztofowi Wróblowi, Jerzemu Włodarczykowi, Stanisławowi Cukrowi
  • służbie liturgicznej
  • wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób byli pomocni w tym dziele.

Dziękuję serdecznie wszystkim moim współbraciom ze wspólnoty św. Barbary na Wodnej, którzy angażują się w pomoc w parafii. Dziękuję zwłaszcza: ks. Piotrowi Szlufikowi – kierownikowi Oratorium i opiekunowi Służby Liturgicznej, m.in. animację muzyczną Mszy czwartkowych i za troskę o Msze rodzinne w niedziele o godz. 11.30; ks. Lucjanowi Dąbrowskiemu za posługę w kościele i kancelarii; ks. Zbigniewowi Kuleszy za pomoc duszpasterską i materialną; ks. Dariuszowi Husakowi za troskę o wielkopostne Drogi Krzyżowe dla młodzieży, Misterium Męki Pańskiej oraz adwentowe Roraty dla dzieci i młodzieży; ks. Jackowi Banasiukowi za pomoc duszpasterską; ks. Pawłowi Szczepańskiemu za przygotowywanie dzieci ze szkoły salezjańskiej do pierwszej Komunii św.; ks. Piotrowi Boczuli za posługę w kancelarii; kl. Felicienowi za sprzątanie kościoła w każda sobotę.

Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch. Wszystkim zaś objawia się Duch dla wspólnego dobra. To nauczanie apostoła Pawła o charyzmatach, czyli darach, jakich Bóg udziela człowiekowi, nie po to, aby je zatrzymał dla siebie, ale aby się nimi dzielił i przez to pomnażał wspólne dobro, budując wspólnotę, także tą parafialną. Zapraszam do współpracy i zaangażowania w różnych obszarach naszego życia parafialnego. Warto na pewno pomyśleć o takich inicjatywach, które byłyby odpowiedzią na konkretne potrzeby duchowe czy materialne: nowe grupy dla dzieci, młodzieży, może małżeństw czy rodzin, grupy muzyczne i chóry, grupę charytatywną, misyjną. Jest wiele przestrzeni, w których każdy mógłby się odnaleźć, jeśli jest wola budowania wspólnego dobra. Sami duszpasterze wszystkiego nie zrobią, bo ani nie mają tyle czasu i sił, ani też wszelkich umiejętności, i chyba też nie o to chodzi, jeśli mamy być wszyscy wspólnotą. Jestem otwarty na Wasze inicjatywy i chęć współpracy.

Z rzeczy materialnych został zamontowany nowy ekran do wyświetlania pieśni oraz nowy konfesjonał. Serdecznie dziękuję za wszelkie ofiary składane na tacę, do puszek, do skarbon, przy okazji wizyty duszpasterskiej czy od indywidualnych darczyńców jako wyraz troski o tę świątynię i sprawowany w niej kult, o wychowanie dzieci i młodzieży oraz wsparcie dla osób potrzebujących. Dziękuję za wszelkie dobro i życzliwość, jakie otrzymujemy w różnych momentach, także za uwagi krytyczne. W każdą pierwszą środę miesiąca naszą modlitwą odpłacamy się za Wasze dobro, dlatego odprawiamy wieczorem Mszę św. za wszystkich dobrodziejów naszej parafii i całego dzieła salezjańskiego na Wodnej. Każdy może się nim poczuć.

Niech Bóg wynagradza i pomnaża wszelkie dobro, szczególnie w tym roku jubileuszowym dla każdego z osobna i całej parafii przez wstawiennictwo Maryi Wspomożycielki.

Ks. Przemysław Solarski – proboszcz

Kategorie: Aktualności

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *